Projektazonosító: TOP-5.3.1-16-BK1-2017-00003
Támogatás aránya: 100%
Megvalósítás vége: 2020.12.31.
A projekt célja: A helyi közösségek fejlesztése, a közösségi szerepvállalás, a közösségi kezdeményező- és cselekvőképesség elősegítése.
A helyi közösségek fejlesztése Soltvadkert térségében
Magyarország Kormányának "A helyi identitás és kohézió erősítése tárgyú TOP-5.3.1-16 kódszámú felhívására Császártöltés, Imrehegy, Soltvadkert, Tázlár települések önkormányzatának előzetes egyeztetését és együttműködési megállapodásának megkötését követően Soltvadkert Város Önkormányzata 2017. szeptember 27-én pályázatot nyújtott be. E pályázatot a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító hatósága – mint támogató 2018. július 13-i döntése alapján támogatásban részesítette.
A támogatott projekt 2018. december 1-től 2022. június 30-ig tart. Összköltsége: 44.326.087 Ft.
A támogatásnak köszönhetően „ A helyi közösségek fejlesztése Soltvadkert térségében” című, TOP-5.3.1.-16 BK1-2017-00003 kódszámú projekt keretében a helyi identitás és kohézió erősítésének szándékával elkezdődött egy közösségfejlesztő folyamat négy partnertelepülés; Császártöltés, Imrehegy, Soltvadkert, Tázlár települések önkormányzatainak konzorciumi partnerségével.
Konzorciumvezető: Soltvadkert Város Önkormányzata.
A közösségfejlesztés fogalma és célja:
A közösségfejlesztés lényege a lokalitásban, a helyi, településszintű vagy regionális cselekvésben és fejlesztésben jelölhető meg.
A közösségfejlesztés alulról építkezik. Helyi emberekből – humán erőforrásból, társadalmi, gazdasági természetű tőkéből.
A közösségfejlesztés a közösségszervezés települések, térségek, szomszédságok közösségi – kezdeményező és cselekvőképességének fejlesztését jelenti. Benne kulcsszerepe van a helyi polgároknak és közösségeiknek, a helyi szükségleteknek és a közösségfejlesztőknek.
Közösségi úton a helyi civil szervezetekkel és az aktív helyi polgárokkal tárja fel a közösség szükségleteit, azok kielégítésének módját és elkötelezi a helyieket saját problémáik közösségi megoldása a közösségi cselekvés mellett.
A szükségletek felkutatása elsősorban az emberek hozzáértésére, tehetségére, szorgalmára vonatkozik és gazdasági, infrastrukturális szükségletekre is.
A közösségi cselekvés módjaira alternatívákat dolgozunk ki.
A közösségi fejlesztésben résztvevők együttműködnek egymással és a helyi önkormányzattal is.
A Közösségfejlesztő Programban a hangsúly a társadalom önszerveződésén és együttműködésén van.
A kulturális közösségfejlesztés, mint egy új katalizátor a közösség, annak létező és lehetséges kulturális értékeiből kiindulva, a közművelődési, a muzeális és könyvtári intézményrendszer infrastruktúrájára építve, öntevékeny kulturális aktivitásra, részvételre ösztönöz, mellyel hozzájárul a helyi közösség kezdeményező- és cselekvőképességének erősödéséhez.
Cél: A helyi közösséghez és a társadalomhoz való valós odatartozás elősegítése. Azon szándék, hogy mindenki tartozzon valahová és valakikhez. Elengedhetetlen, hogy a települések minden lakója közösségi és társadalmi beágyazottságban éljen, legyen esélye-lehetősége saját lehetőségeinek megismerésére, életfeltételeinek javítására és képes és kész legyen a pozitív változásokra irányuló közös cselekvésben való részvételre.
A folyamattal szembeni elvárásaink: Együtt gondolkodás, együttes cselekvés, vagyis a helyi társadalom önszerveződése és együttműködése. A lakosok közötti kapcsolatok elmélyülése, fontosságérzetük, identitástudatuk (kölcsönös megbecsültségük, településhez 2
való tartozásuk, ragaszkodásuk) megerősödése. Befogadó, nyitott közösségek, csoportok, civil szervezetek létrejötte.
Helyi nyilvánosság
Mindebben óriási szerepe van a helyi nyilvánosságnak, hisz helyi nyilvánosság hiányában a működő civil társadalom, közösségi hálózat nélkül az információk nem kerülnek a közösség használatába. Az emberek nem tudnak cselekvően részt venni...
A települések honlapja, újságja, kábel TV-je, TV-je, hirdető helyei lesznek segítségünkre abban, hogy tudassuk a közösségfejlesztő folyamat eseményeit, abban a reményben, hogy minél többen érdeklődnek és bevonódnak.
A közösségfejlesztés folyamata
Beszélgetések, tájékoztatások, tájékozódás. Önkéntesek bevonása (folyamatos).
Településlakók, véleményformáló, tekintélyes személyiségek, felkutatása, megnyerése.
Interjúzás
Interjúk feldolgozása
Közösségi beszélgetések településenként: közösségfejlesztésről, az interjúzás tapasztalatairól, a lehetőségekről, elképzelésekről.
Képzéseken való részvétel
Szomszédsági beszélgetések
Szomszédsági és nyilvános beszélgetések
Kérdőívezési folyamat
A kérdőívek feldolgozása
Nyilvános beszélgetések: a kérdőívezés eredményének ismertetése, közös megvitatása.
Cselekvési terv készítése.
Programok, akciók, rendezvények, összefogások, szövetségek szervezése.
A települések lakói minden korosztályban részesei lehetnek ennek a folyamatnak!
„A közösségben, a közösségért való cselekvés önépítés. Önmagunk behatárolt lehetőségeinek kitágítása, megsokszorozása.”
A Közösségi beszélgetések időpontjáról a települések önkormányzatának honlapján, valamint újságuk, művelődési házuk, könyvtárukon keresztül értesülhetnek.
A program megvalósításában résztvevők:
A konzorciumvezető Soltvadkert Város polgármestere: Lehoczki Ferenc.
Konzorciumi együttműködő partnerek: Takácsné Stalter Judit Császártöltés Község polgármestere, Túriné Czeglédi Edit Imrehegy polgármestere, Bán Róbert Tázlár Község polgármestere.
Projektvezető: Fodorné dr. Schiszler Terézia
A program szakmai vezetője: Rádiné Láng Mónika.
Közösségfejlesztő munkatárs: Balasi Orsolya
A települések művelődési intézményeinek vezetői, dolgozói és az önkéntes segítők.
A közösségfejlesztő program eredményessége érdekében szakértő bevonását tervezzük.
Médiapartnerünk: Vadkerti Újság, Soltvadkerti TV
Tájékozódhatnak a honlapokról is. www.soltvadkert.hu, www.vadkertimuvhaz.hu, gyongyhazvadkert.hu
Dokumentumok: